środa, 5 lutego 2014

Co ? Gdzie ? Kiedy?


W miniony czwartek po godzinie 20.00 odwiedziłam Centralę Artystyczną, biorąc udział w bardzo ciekawym wieczorze.  Miałam możliwość wziąć udział w grze „ Co ? Gdzie ? Kiedy? – sportowe” .

O grze.

„ Co ? Gdzie? Kiedy? - sportowe” jest grą intelektualną, drużynową  polegająca na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania. W rozgrywkach bierze udział kilka drużyn jednocześnie. Drużyny  ( do 6 osób ) siadają tak, aby swobodnie się naradzać  i nie przeszkadzać innym naradzającym się drużynom. Po usłyszeniu pytania, drużyny mają 60 sek.na naradę i spisanie swojej odpowiedzi na kartce. Po zebraniu odpowiedzi od wszystkich drużyn- prowadzący przedstawia prawidłową odpowiedź. Liderzy drużyn mogą w tym czasie podsumowywać swoje punkty. Gra obejmuje 12 pytań. Po 6 pytaniach następuje przerwa, po której przedstawiona jest statystyka wszystkich drużyn na półmetku gry. Oczywiście w czasie gry nie wolno używać żadnych „pomocy naukowych” tylko kartka długopis i burza mózgów.

Trochę historii.

Gra „ Co? Gdzie? Kiedy?” pochodzi ze Związku Radzieckiego , swój rozkwit zalicza w latach 70 ubiegłego stulecia. Istnieją dwie wersje tej gry : sportowa i telewizyjna. Gra jest bardzo popularna  (nie tylko pośród studentów) w większości  byłych republik Związku Radzieckiego, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Niemczech czy Izraelu. Kluby rozgrywają gry pośród swoich drużyn. Odbywają się także mistrzostwa otwarte, w których udział biorą drużyny z innych miast czy państw.

I tak najbliższe takie mistrzostwa odbędą się w Pradze.

W rejestrze CGK zapisanych jest 288 drużyn ( dane na luty 2014 za L. Gersamia )

 
 
 


Prowadzący i drużyny.

Koszalińskie CGK prowadzi niezwykle sympatyczny Gruzin Leri Gersamia.  Od ponad roku co czwartek o godzinie 20.00 w Centrali Artystycznej bierze w dłoń mikrofon i prezentuje przygotowane pytania.  Leri ma spore doświadczenie w prowadzeniu tej gry, gdyż zajmował się tym jeszcze jako student Uniwersytetu w Tibilisi . Ponad to Leri posiada oryginalną licencję na prowadzenie tej gry w Polsce. Jego gruziński akcent dodaje wiele uroku odczytywanym pytaniom J.

W tabeli gry CGK jest obecnie osiem drużyn. Zawodnicy to przeważnie bywalcy Centrali Artystycznej i ich znajomi. Do drużyn można dołączyć w każdej chwili, gdyż punktacja dotyczy drużyn, a nie pojedynczych zawodników. Drużyny mają cudowne nazwy  tj. Grunt to Prund , czy Nagie na Księżycu.  Drużyny są mieszane: wiek, płeć, warstwy społeczne nie są  najistotniejsze.  Podstawa to bystrość i jasność umysłu, wiedza ogólna i praca zespołowa! O ostatecznej odpowiedzi decyduje lider zespołu, ale często przy ostateczna odpowiedź w drużynie pada po głosowaniu.  Co zabawniejsze odpowiedzi Leri czyta na głos, więc śmiechu jest co niemiara.

 

Pytania.

Każde pytanie jest warte 1 punkt. W tabeli drużynowej jest jeszcze IQ pytania. IQ pytania jest tym większe im mniej drużyn odpowiedziało na to pytanie. Czyli im trudniejsze pytanie i mniej poprawnych odpowiedzi, tym IQ pytania wyższe.

Pytania są przeróżne. Odpowiedzi nierzadko zaskakujące.  Pytania często dotyczą historii, ciekawostek, prawd życiowych itd.
Przykład: Amerykańscy żołnierze, zostali wysłani na front II wojny światowej w Europie wyposażeni w pewien przedmiot. W instrukcji obsługi podano, że można używać go ze spirytusem lub whiskey. Co to za przedmiot?
Przykład : Sąsiad Leriego łowi ryby w jeziorze. Sam przygotowuje zanętę. Dzień wcześniej idzie nad jezioro. Dlaczego?
 

 

Co? Gdzie ? Kiedy?  To bardzo fajna inicjatywa . Udział w grzej jest bezpłatny.  Miejsce : Centrala Artystyczna znana jest z wielu bardzo ciekawych przedsięwzięć. Dowód to na to, że ciekawe, inspirujące rzeczy dzieją się jednak w naszym mieście bez wielkiego medialnego szumu, bez pieniędzy, bez poklasku. Polecam.

 

Specjalne podziękowania dla drużyny „Grzeczni Barbarzyńcy” za możliwość gry w ich szeregach i wiele ciekawostek.

Dziękuję również Leriemu Gersami za cenne informacje.

 

2 komentarze:

  1. Żądam odpowiedzi na przykładowe pytania podane w poście... spać przez nie nie mogę.
    Kocham centralę bo można w niej zjeść najlepszą pizzę na podpłomyku na świecie (to chyba nawet przysmak regionalny made in Viola :) oraz obłędne pieczone ziemniaczki (prawdziwe a nie z wora).

    Polecam !!!

    OdpowiedzUsuń

  2. Ha... ok . W drodze wyjątku .
    Ad.1. zapalniczka
    Ad.2. używa wody z jeziora, żeby zrobić zanętę na ryby. tak robią wytrawni wędkarze ;)

    OdpowiedzUsuń