czwartek, 2 stycznia 2020

Kulinarne trendy 2020

Początek roku, skłania do spojrzenia w przyszłość. Nawet tą kulinarną, dlatego zapraszam was do przyjrzenia się trendom 2020 roku. Niektóre z nich trwają już od kilku lat i nie dają za wygraną, niektóre dopiero niewinnie się rozkręcają. A co przyniesie rok, nowe odkrycia, technologie, ale także czym zaskoczy przyroda czy też inne niegodziwe zachowania ludzkie, czas pokaże. 

15 kulinarnych trendów 2020 roku 


1. EKOLOGICZNE OPAKOWANIA - ten trend tylko nabiera w sile. W tym roku, jak i w kolejnych latach główny nacisk zostanie położony na opakowania. To już zupełnie naturalne, że po kawę do ulubionej kawiarni można przyjść z własnym kubkiem. Jednak wszystko wskazuje na to, że pójdziemy dalej. Chcesz kupić ciasto w piekarni? Weź swoje pudełko. Chcesz kupić w markecie owoce i warzywa, noś swoje torebki ( nawet jeśli zrobiłeś je na warsztatach rękodzielniczych z firanki) to jest trendy. I nic nie zapowiada, zwrotu akcji, a jedynie większą odwagę w używaniu własnych opakowań. 

Trend ten został mocno zarysowany w odpowiedzi na tzw. diety pudełkowe, które jakby bez całkowitego opamiętania pakowane są w codziennie w niezliczoną ilość plastikowych opakowań. To już zupełnie passe, że chcesz być fit i stawiasz na zdrowie, a generujesz tak ogromną ilość użytych jednorazowo pojemników - przegrywasz.

2. ZIELONA CZĘŚĆ TALERZA CORAZ WIĘKSZA - co to oznacza? Stawiamy na warzywa. Gastronomię zdominują ciekawie podane warzywa. Staną się one niejednokrotnie główną i najważniejszą częścią dania, również dla mięsożerców. 

3. REGIONALIZM - po fali sezonowości, dorzucamy jeszcze regionalizm. Ok, w czerwcu jemy truskawki w każdej postaci, ale tak naprawdę tam, gdzie blisko są truskawkowe pola. Podobnie jest ze wszystkimi innymi płodami rolnymi. Mało tego regionalizm dosięgnie też mocniej branży alkoholowej. Zdaje się, że częściej napijemy się regionalnego piwa w restauracji lub pubie. ( Jednak w tym trendzie należy pamiętać, że regionalne dla nas z Pomorza nie będzie np. piwo Lwówek, a bardziej piwo Połczyńskie) mimo, że oba noszą status regionalnych. 

4. MLEKO ROŚLINNE - mlek roślinnych jest już pod dostatkiem, w każdym sklepie. Używamy ich coraz odważniej we własnych kuchniach, ale także śmielej zamawiamy ulubione cappuccino z mlekiem owsianym bądź sojowym. Warto eksperymentować i poznać cały wachlarz roślinnych smaków. 

5. ZDROWE PRZEKĄSKI - pod tym hasłem kryje się cały przemysł. Trzeba być ostrożnym, bo czasem taka z pozoru zdrowa przekąska ma w sobie więcej cukru niż porządny Snickers. W każdym razie, każda szanująca się pani lub pan na diecie, nosi w torebce energetyczne, proteinowe batony, gdyby nagle zrobiło się słabo.

6. SŁODKIE STOŁY - to obok cateringu, jedna z najpopularniejszych form poczęstunku, którą zlecamy wyspecjalizowanym firmom lub barom, ale od niedawna pojawili się specjaliści tylko od słodkich kącików. Jednak zwyczajny słodki stół to już za mało. Wszelkie przyjęcia, urodziny, imprezy firmowe przebojem zdobywają tematyczne słodkie stoły. Coraz częściej klienci wybierają też wegańskie wersje słodkich stołów. 

7. PIWO BEZALKOHOLOWE - w 2018r. nastąpił 80% wzrost sprzedaży tego rodzaju napojów, co stanowi ok 0,5 mld zł. To absolutny fenomen i rynek ten cały czas się rozwija. Niektórzy pewnie już czekają na ciepłe letnie dni, jestem pewna, że koncerny piwowarskie zaskoczą nas nowymi smakami. Czy picie napojów bezalkoholowych jest niebezpieczne? To już socjologiczne rozważania. Na pewno lepiej nie przyzwyczajać się do nich za bardzo, choć w 2020r. będziemy nimi atakowani z każdej strony.

8. CHLEB Z MAŁEJ MANUFAKTURY - już nie zwalamy całego zła świata na gluten, teraz zgodnie z trendami szukamy dobrego pieczywa. Co to znaczy dobre pieczywo w 2020 roku? Wszystko mówi, że tym razem postawimy na pieczywo z mąk tzw. pierwotnych czyli samopszy, orkiszu czy płaskurki. 
Dobrych wypieków będziemy szukać w małych piekarniach, manufakturach, czy wręcz u zaprzyjaźnionej pani, która taki chleb wypiekać będzie dla nas w warunkach domowych. 

9. BRZYDKIE OWOCE I WARZYWA - tylko za takimi oglądamy się na bazarkach czy warzywniakach. Piękne, wypolerowane, lśniące zielone jabłuszka odchodzą do lamusa, zastępują je te z niedoskonałą pomarszczoną i grubą skórką. Podobnie ma się z warzywami. Długa jak kij, prosta i  nadnaturalnie czysta marchew, omija nasze torby. Teraz chrupiemy cienki por, powyginaną marchewkę oraz seler wielkości piłki tenisowej, a nie lekarskiej. 

10. ZERO WASTE - nie marnujemy, to mocny trend w dalszym ciągu. Nie zjadłeś wszystkiego w restauracji? Zabieraj na wynos, najlepiej w swoim opakowaniu. Gotuj tyle ile zjesz. Kupuj tyle ile jesteś w stanie skonsumować. Zero waste to przede wszystkim ekonomia. Warto zwrócić na to uwagę. 

11. OZDOBOM MÓWIMY NIE - w tym sezonie, udekorowane kwieciem, czy wiązką kiełków talerze są już absolutnie niemodne. Przesadna ozdoba, przestała cieszyć oko, a idąc zgodnie z głównym nurtem mówiącym o nie marnowaniu, takie ozdoby na talerzu, które pełnią tylko funkcję dekoracji, a skazane są na wyrzucenie wraz z resztkami z talerza, mówimy zdecydowanie NIE. 

12. AKCESORIA - na rynku pojawiają się akcesoria, na widok, których kilka lat temu, sami pukalibyśmy się w czoło. Mam tu na myśli stalowe rurki, woskowijki, płócienne torby, jadalne talerze z otrąb, wszelkiej maści termosy, trojaki, słoiki. Kto już ma u siebie takie małe cuda? Łapka w górę!

13. ROŚLINNE ZAMIENNIKI MIĘSA -  rozwój produkcji "nie mięs" rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. Nad tym pracuje cała strefa naukowa. Jest to mocno związane ze zrównoważonym rozwojem oraz ogromnymi kosztami produkcji mięsa, a także coraz głośniejszych manifestach mówiących o złym traktowaniu zwierząt. 

14. JEDZENIE NA DOWÓZ - zdaje się, ze kto nie dowozi jedzenia ze swojej knajpy ten frajer. Być może mocno powiedziane, ale wszystko dąży do tego, że co tylko nie chcielibyśmy zjeść ze swojego ulubionego miejsca, powinno być do nas dowiezione. Duże miasta mają swoje ubery. Małe? Hmm... 

15. KANNABIDOL - to organiczny związek chemiczny, zawarty w konopiach siewnych. Będzie dodatkiem napojów i produktów spożywczych, a pozbawiony jest działania psychoaktywnego. Znajdziecie go np. w gumie do życia, czy paście do zębów. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz